Οδηγίες χρήσης πλατφόρμας ηλεκτρονικής ψηφοφορίας "ΖΕΥΣ"

id:

Αθήνα, 31 Οκτωβρίου 2012

Προς: Μέλη ΔΕΠ ΟΠΑ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ «ΖΕΥΣ»

Η διεξαγωγή των εκλογών για την ανάδειξη των Εσωτερικών Μελών του Συμβουλίου του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών θα διεξαχθεί μέσω ηλεκτρονικής ψηφοφορίας την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012 και ώρες 10:00-16:00.

Το αργότερο μέχρι την Πέμπτη 1/11/2012 όλοι οι ψηφοφόροι θα λάβουν ένα μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (εικόνα 1), στην ηλεκτρονική διεύθυνση που τους έχει αποδοθεί από το Πανεπιστήμιο.

Διευκρινίζεται ότι το μήνυμα και οι εικόνες που ακολουθούν έχουν δημιουργηθεί από προσομοίωση που έγινε στις 31/10/2012 με σκοπό να γίνει κατανοητή η διαδικασία και τα βήματα που θα ακολουθήσετε κατά την κανονική ψηφοφορία.

Το μήνυμα που θα λάβει κάθε ψηφοφόρος θα έχει ένα μοναδικό προσωπικό γι' αυτόν σύνδεσμο σαν τον:

που περιέχει το μήνυμα της εικόνας 1.

Με τη χρήση αυτού του προσωπικού συνδέσμου θα οδηγηθεί στη σελίδα της ψηφοφορίας, την ημέρα και ώρα των εκλογών.

ΠΡΟΣΟΧΗ. Το μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που θα λάβετε είναι αυστηρώς προσωπικό και εξατομικευμένο.
Δεν επιτρέπεται η προώθηση και η επίδειξή του σε τρίτους.

εικόνα 1: μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προς ψηφοφόρους

Την ημέρα των εκλογών και από 10 πμ έως 4 μμ που μπορείτε να ψηφίσετε, συνδέεστε στο διαδίκτυο από οποιονδήποτε ηλεκτρονικό υπολογιστή εμπιστεύεστε (π.χ. γραφείο, σπίτι), ακολουθείτε το σύνδεσμο που σας έχει σταλεί και εμφανίζεται η επόμενη εικόνα:

Επιλέγετε το εικονίδιο: «Συμμετοχή στην ψηφοφορία» και εμφανίζεται η επόμενη εικόνα:

Αφού διαβάσετε τις οδηγίες επιλέγετε το εικονίδιο «Εκκίνηση» οπότε και εμφανίζεται η επόμενη εικόνα:

Στη συνέχεια επιλέγετε τους υποψηφίους με την επιθυμητή σειρά. Αυτό γίνεται πηγαίνοντας το ποντίκι στο όνομα του υποψηφίου στην αριστερή πλευρά της οθόνης (μπλέ) και πιέζετε το αριστερό του πλήκτρο. Το όνομα του υποψηφίου εμφανίζεται στην δεξιά πλευρά (πράσινη) με τη σειρά-κατάταξη που τους επιλέγετε.

Για να αποεπιλέξετε ένα υποψήφιο, πηγαίνετε το ποντίκι στο όνομα του υποψηφίου στην δεξιά πλευρά της οθόνης (πράσινη) και πιέζετε το αριστερό του πλήκτρο. Το όνομα του υποψηφίου απομακρύνεται από την δεξιά πλευρά (πράσινη). Αφού κάνετε τις επιλογές σας θα διαμορφωθεί μια εικόνα σαν την επόμενη :

Όταν ολοκληρώσετε τις επιλογές σας επιλέγετε το εικονίδιο «Συνέχεια» και εμφανίζεται η επόμενη εικόνα:

Πρέπει να τσεκάρετε αριστερά από την φράση : «Επιβεβαιώνω ότι αυτή...» όπως φαίνεται στην επόμενη εικόνα

Αν θέλετε να τροποποιήσετε κάποια επιλογή, πιέζετε το εικονίδιο

«Επιστροφή στην επιλογή υποψηφίων»,

ενώ εάν έχετε ολοκληρώσει τη διαδικασία επιλέγετε

«Υποβολή ψήφου»

και εμφανίζεται η παρακάτω εικόνα:

Η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί και σας αποστέλλεται σχετικό μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (email) που σας ενημερώνει ότι ψηφίσατε επιτυχώς στην ψηφοφορία.

Επιπλέον οδηγίες και πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία μπορείτε να αναζητήσετε στην ιστοσελίδα:

Απαντήσεις σε συχνές ερωτήσεις μπορείτε να αναζητήσετε στην ιστοσελίδα:

Η Εφορευτική Επιτροπή

Τελευταία ενημέρωση: 11-04-2018