Δελτίο Τύπου Μνημονίου Συνεργασίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών με το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών

Αθήνα, 15 Οκτωβρίου 2020

Μνημονίου Συνεργασίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

με το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών

Το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών (Ε.Ε.Α.) είναι Νομικό Πρόσωπο Δημοσίου Δικαίου (Ν.Π.Δ.Δ.) με αιρετά όργανα Διοίκησης που εκλέγονται κάθε 4 χρόνια.

Μέλη του Επιμελητηρίου είναι το σύνολο των επαγγελματιών της περιφέρειας των Αθηνών οι οποίοι ασκούν εμπορική δραστηριότητα ή παρέχουν υπηρεσίες.

Το Επιμελητήριο αποτελεί γνωμοδοτικό και συμβουλευτικό όργανο της Πολιτείας που βασικό του σκοπό έχει την ενημέρωση, προστασία και ανάπτυξη της τάξης των επαγγελματιών μελών του ( 250.000) μέσα στα πλαίσια της γενικότερης ανάπτυξης του εμπορίου και των συμφερόντων της εθνικής οικονομίας.

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) στο πλαίσιο των συμπράξεών του με σημαντικούς επαγγελματικούς και κοινωνικούς εθνικούς φορείς, υπέγραψε Μνημόνιο Συνεργασίας με το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών (ΕΕΑ). Το Μνημόνιο Συνεργασίας συνυπέγραψαν την Πέμπτη 8 Οκτωβρίου 2020, στην Αίθουσα Συγκλήτου του ΟΠΑ, ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητής Δημήτρης Μπουραντώνης και ο Πρόεδρος του Επαγγελματικού Επιμελητηρίου Αθηνών κ. Γιάννης Χατζηθεοδοσίου.

Το Μνημόνιο Συνεργασίας περιλαμβάνει σειρά κοινών δράσεων που αφορούν στη διασύνδεση της ερευνητικής και εκπαιδευτικής δραστηριότητας του Πανεπιστημίου με την αγορά εργασίας και την επιχειρηματικότητα.

Ο Πρύτανης του ΟΠΑ, Καθηγητής Δημήτρης Μπουραντώνης αναφερόμενος στο γεγονός τόνισε ότι «η υπογραφή του Μνημονίου Συνεργασίας, σηματοδοτεί την ανάπτυξη μιας δημιουργικής και στενής συνεργασίας μέσω κοινών δράσεων που θα αποφέρουν πολλαπλά οφέλη τόσο για το Επαγγελματικό Επιμελητήριο Αθηνών όσο και για το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών».

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ

Επισυναπτόμενα: