Νέο έργο του MMlab του ΟΠΑ σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Memphis των ΗΠΑ στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Next Generation Internet της Ε.Ε.

Νέο ερευνητικό έργο του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Memphis των ΗΠΑ με τίτλο «Self-Certifying Names for Named Data Networking» (SCN4NDN), έχει επιλεγεί προς χρηματοδότηση από το H2020 project NGIAtlantic.eu.

Το NGIAtlantic.eu εντάσσεται στο πλαίσιο χρηματοδότησης της NGI Initiative της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και έχει ως αντικείμενο την ανάπτυξη συνεργασιών μεταξύ ερευνητικών ομάδων της Ευρώπης και των ΗΠΑ πάνω στις τεχνικές προκλήσεις για την ανάπτυξη ενός ανθρωπο-κεντρικού Διαδικτύου Επόμενης Γενιάς (Next Generation Internet, NGI), ενσωματώνοντας τις αξίες της Ευρώπης, όπως η ανοικτή πρόσβαση, η συμμετοχή όλων, η διαφάνεια, η λογοδοσία, η συνεργασία, η προστασία δεδομένων και πληροφορίας, και η ελευθερία.

Στο έργο SCN4NDN  συμμετέχει το εργαστήριο Ασυρμάτων Δικτύων και Πολυμεσικών Τηλεπικοινωνιών (Mobile Multimedia Laboratory—MMlab) του Τμήματος Πληροφορικής του ΟΠΑ, με τον Καθηγητή Γεώργιο Πολύζο, Διευθυντή του εργαστηρίου ως Επιστημονικό Υπεύθυνο, και τους Καθηγητές Γεώργιο Ξυλωμένο και Βασίλειο Σύρη, τους μεταδιδάκτορες ερευνητές Νίκο Φωτίου και Ιωάννη Θωμά και τον Υποψήφιο Διδάκτορα Ιάκωβο Πιτταρά. Ο Υπεύθυνος από την πλευρά των ΗΠΑ είναι ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Memphis Χρήστος Παπαδόπουλος, Sparks Family Chair of Excellence in Global Research Leadership.

Αντικείμενο του έργου είναι η εφαρμογή ονομάτων με αυτό-πιστοποίηση σε πληροφοριο-κεντρικά δίκτυα. Ειδικότερα, θα υλοποιήσει και θα εκτελέσει πειράματα μιας καινοτόμου λύσης που βασίζεται στo νέο πρότυπο του οργανισμού World Wide Web Consortium (W3C) για κατανεμημένες ταυτότητες ή αναγνωριστικά (Decentralized Identifiers, DIDs), των οποίων τον έλεγχο έχουν αποκλειστικά οι τελικοί χρήστες και όχι κάποιος πάροχος υπηρεσιών. Βασικό αντικείμενο του έργου είναι η εκτέλεση πειραμάτων στο NDN testbed, το οποίο είναι ένα παγκόσμιο πειραματικό δίκτυο βασισμένο σε πληροφοριο-κεντρική αρχιτεκτονική και έχει κύριο συντελεστή το Πανεπιστήμιο του Memphis.

Το νέο έργο αξιοποιεί πρωτοποριακή έρευνα σε πληροφοριο-κεντρικές αρχιτεκτονικές για το μελλοντικό Διαδίκτυο που διεξάγει το εργαστήριο Ασυρμάτων Δικτύων και Πολυμεσικών Τηλεπικοινωνιών (MMlab) πάνω από μια δεκαετία και η οποία έχει οδηγήσει σε σημαντικές δημοσιεύσεις με πολύ μεγάλο πλήθος αναφορών, καθώς και νεότερη έρευνα σε κατανεμημένες και αυτό-κυρίαρχες (self-sovereign) ταυτότητες.

Περισσότερες πληροφορίες είναι διαθέσιμες στην ιστοσελίδα: https://mm.aueb.gr/scn4ndn/

Τελευταία ενημέρωση: 08-12-2020