O Καθηγητής Olivier Blanchard αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

O Καθηγητής Olivier Blanchard αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας

του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Αθήνα, 9 Μαΐου 2022

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών διοργάνωσε την Πέμπτη 5 Μαΐου 2022 και ώρα 18:00 στo Αμφιθέατρο «Λεωνίδας Ζέρβας» του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, την Τελετή Αναγόρευσης σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης, της Σχολής Οικονομικών Επιστημών, του Καθηγητή του Καθηγητή του Massachusetts Institute of Technology, Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής

Olivier Blanchard

Η εκδήλωση ξεκίνησε με προσφωνήσεις από τον Πρύτανη του Οικονομικού Πανεπιστήμιου Αθηνών Καθηγητή Δημήτριο Μπουραντώνη και τον Πρόεδρο του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Καθηγητή Γεώργιο Αλογοσκούφη. Ακολούθησε η παρουσίαση του έργου του τιμωμένου από τον Καθηγητή του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης κ. Απόστολο Φιλιππόπουλο.

Την Τελετή τίμησαν με την παρουσία τους ο Γ.Γ. Φορολογικής Πολιτικής και Δημόσιας Περιουσίας, κ. Εμμανουήλ Μαστρομανώλης ως Εκπρόσωπος του Προέδρου της Ελληνικής Κυβέρνησης, ο Εκπρόσωπος του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ. Ιερωνύμου, ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης κ. Παναγιώτης Πικραμμένος, ο  Πρώην Πρωθυπουργός κ. Λουκάς Παπαδήμος, ο Επικεφαλής του Γραφείου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Αθήνα κ. Κωνσταντίνος Τσουτσοπλίδης καθώς επίσης ο Διοικητής και ο Υποδιοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος κ. Γιάννης Στουρνάρας και κ. Θεόδωρος Πελαγίδης.

Η Τελετή της Αναγόρευσης ολοκληρώθηκε με μία εξαιρετικά ενδιαφέρουσα ομιλία του  τιμωμένου με θέμα:

«Reform of EU Fiscal Rules»

Αναμόρφωση των Δημοσιονομικών Κανόνων της ΕΕ

Ο Olivier Blanchard είναι ο Robert M. Solow Ομότιμος Καθηγητής Οικονομικών στο Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (MIT) και ο C. Fred Bergsten Senior Fellow στο Peterson Institute for International Economics στην Washington D.C.

Γάλλος πολίτης, ο Blanchard έχει περάσει το μεγαλύτερο μέρος της επαγγελματικής του ζωής στις Ηνωμένες Πολιτείες. Μετά την απόκτηση του διδακτορικού του στα οικονομικά από το MIT το 1977, δίδαξε στο Πανεπιστήμιο του Χάρβαρντ και επέστρεψε στο MIT το 1982. Διετέλεσε πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικών από το 1998 έως το 2003. Το 2008, πήρε άδεια για να υπηρετήσει ως Οικονομικός Σύμβουλος και Διευθυντής του Ερευνητικού Τμήματος στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο όπου έμεινε μέχρι το 2015. Στη συνέχεια εντάχθηκε στο Ινστιτούτο Peterson.

Ο Blanchard έχει εργαστεί σε ένα ευρύ φάσμα μακροοικονομικών θεμάτων, όπως ο ρόλος της νομισματικής και δημοσιονομικής πολιτικής, οι κερδοσκοπικές φούσκες, η αγορά εργασίας και οι καθοριστικοί παράγοντες της ανεργίας, η οικονομική μετάβαση στις πρώην κομμουνιστικές χώρες και η φύση της Παγκόσμιας Χρηματοπιστωτικής Κρίσης. Στην πορεία, έχει συνεργαστεί με πολλές χώρες και διεθνείς οργανισμούς.

Ο Blanchard είναι συγγραφέας πολλών βιβλίων και άρθρων, συμπεριλαμβανομένων δύο εγχειριδίων μακροοικονομίας, το ένα σε μεταπτυχιακό επίπεδο με τον Stanley Fischer και το άλλο σε προπτυχιακό επίπεδο. Υπήρξε εκδότης του Quarterly Journal of Economics και του NBER Macroeconomics Annual και ιδρυτικός εκδότης του American Economic Journal: Macroeconomics. Είναι Εταίρος και πρώην μέλος του Συμβουλίου της Econometric Society, πρώην Πρόεδρος της Αμερικανικής Οικονομικής Ένωσης και Μέλος της Αμερικανικής Ακαδημίας Τεχνών και Επιστημών.

Το βίντεο της εκδήλωσης είναι διαθέσιμο στον σύνδεσμο:

Επισυναπτόμενα:

Τελευταία ενημέρωση: 16-05-2023