Το ΟΠΑ μεταξύ των κορυφαίων Πανεπιστημίων στα πεδία των Οικονομικών και της Διοίκησης Επιχειρήσεων σύμφωνα και με την διεθνή λίστα κατάταξης US News

Αθήνα, 31 Οκτωβρίου 2017

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Θέμα: Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μεταξύ των κορυφαίων Πανεπιστημίων στα πεδία των Οικονομικών και της Διοίκησης Επιχειρήσεων σύμφωνα και με την διεθνή λίστα κατάταξης US News

Η διεθνής λίστα κατάταξης Πανεπιστημίων US News Best Global Universities Subject Rankings 2018 κατατάσσει το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μεταξύ των κορυφαίων στα επιστημονικά πεδία που θεραπεύει. Η λίστα φέτος κατέταξε 1.375 ιδρύματα ανώτατης εκπαίδευσης σε 22 επιστημονικά πεδία.

Πιο συγκεκριμένα, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών κατατάσσεται στην 181η θέση μεταξύ των κορυφαίων 200 Πανεπιστημίων παγκοσμίως στο επιστημονικό πεδίο «Οικονομικά και Διοίκηση Επιχειρήσεων» (Economics and Business) για το 2018. Αξίζει να σημειωθεί ότι, στην αντίστοιχη κατάταξη του 2017, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών κατέλαβε την 195η θέση.

Για την παραπάνω κατάταξη λαμβάνονται στοιχεία από την βάση της Web of Science, όπως η φήμη του Πανεπιστημίου στα επιστημονικά πεδία που ειδικεύεται, ο αριθμός των δημοσιεύσεων, ο αριθμός των ετεροαναφορών (citations), η απήχηση των ετεροαναφορών, ο αριθμός και το ποσοστό των δημοσιεύσεων που βρίσκονται στο top 1% με τις περισσότερες ετεροαναφορές, ο αριθμός και το ποσοστό των δημοσιεύσεων που βρίσκονται στο top 10% με τις περισσότερες ετεροαναφορές, καθώς και το ποσοστό των δημοσιεύσεων από διεθνείς συνεργασίες.

Με αφορμή την παραπάνω διάκριση ο Πρύτανης του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητής Εμμανουήλ Γιακουμάκης δήλωσε: «Η διεθνής αναγνώριση που απολαμβάνει το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών για ακόμη μία φορά είναι αποτέλεσμα πολυετούς προσπάθειας των μελών του, συχνά σε συνθήκες ιδιαίτερα δύσκολες. Αν επιτύχουμε να εξαλείψουμε αντιξοότητες και να αμβλύνουμε δυσκολίες, τα αποτελέσματα θα είναι ακόμα καλύτερα και η διεθνής αναγνώριση υψηλότερη».

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε τη σελίδα:  https://www.usnews.com/education/best-global-universities/economics-business

Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων ΟΠΑ
Επισυναπτόμενα: