Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για εγγραφή στο Μητρώο Φοιτητών της Εθνικής Αρχής Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘΑΑΕ)

Με την παρούσα πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος και έχοντας υπόψη τις διατάξεις του ν. 4653/20 και ιδίως των άρθρων 8, 9 και 13 του ν. 4653/20 και την απόφαση ΣΑΠ 8/10-12-2020 του Συμβουλίου Αξιολόγησης και Πιστοποίησης της Εθνικής Αρχής Ανώτατης Εκπαίδευσης (ΕΘΑΑΕ) καλούνται οι ενδιαφερόμενοι προπτυχιακοί φοιτητές που φοιτούν στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της χώρας να δηλώσουν υποψηφιότητα για εγγραφή τους στο Μητρώο Φοιτητών της ΕΘΑΑΕ. Σκοπός του Μητρώου Φοιτητών είναι η συμμετοχή ενός μέλους με φοιτητική ιδιότητα σε κάθε Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης και Πιστοποίησης (ΕΕΑΠ) (σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στην παρ. 1β. άρθρ. 13 του ν. 4653/20).

Στο πλαίσιο αυτό, παρακαλούνται οι υποψήφιοι προπτυχιακοί φοιτητές του Ιδρύματος που πληρούν τις ακόλουθες προϋποθέσεις συμμετοχής στο Μητρώο :

1. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να είναι προπτυχιακοί φοιτητές μετά το δεύτερο και πριν από το τελευταίο εξάμηνο του προπτυχιακού προγράμματος σπουδών, με την προϋπόθεση ότι δεν έχουν υπερβεί τα ν+2 έτη σπουδών.

2. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να διαθέτουν πολύ καλή ή άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας (Επίπεδα Γ1 ή Γ2)

να υποβάλουν αίτηση υποψηφιότητας προς την ΕΘΑΑΕ (σύμφωνα με το συνημμένο υπόδειγμα), στην οποία θα επισυνάπτουν και τα ακόλουθα δικαιολογητικά :

1. Αίτηση φοιτητή

2. Σύντομο βιογραφικό σημείωμα (σε μορφή europass) που θα αναφέρει τυχόν σχετική εμπειρία σε δράσεις διασφάλισης ποιότητας.

3. Αντίγραφο του πιστοποιητικού ξένης γλώσσας/τίτλου σπουδών που πιστοποιεί το επίπεδο γνώσης της αγγλικής γλώσσας (πολύ καλή γνώση Γ1 ή άριστη γνώση Γ2), (βλ. www.asep.gr).

4. Βεβαίωση του Τμήματος φοίτησής τους στην οποία αναφέρονται: το εξάμηνο φοίτησης, η ημερομηνία πρώτης εγγραφής κατά την εισαγωγή τους στο Τμήμα, καθώς και ο συνολικός αριθμός πιστωτικών μονάδων των μαθημάτων, στα οποία έχει εξετασθεί με επιτυχία ο φοιτητής έως το τελευταίο ολοκληρωμένο εξάμηνο φοίτησης.

Η έκδοση της βεβαίωσης φοίτησης απαιτεί σχετική αίτηση στη Γραμματεία του Τμήματός σας.

Η υποβολή των αιτήσεων και των συνημμένων δικαιολογητικών θα υλοποιηθεί αποκλειστικά και μόνο ηλεκτρονικά στη διεύθυνση secretariat@ethaae.gr με την αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος με συνημμένα τα εξής αρχεία (σε μορφή pdf) και με ονομασίες αντίστοιχα:

1. Αίτηση – ονοματεπώνυμο υποψηφίου

2. CV – ονοματεπώνυμο υποψηφίου

3. Πιστοποιητικό ξένης γλώσσας/τίτλος σπουδών- ονοματεπώνυμο υποψηφίου

4. Βεβαίωση Τμήματος - ονοματεπώνυμο υποψηφίου

Το ηλεκτρονικό μήνυμα στο πεδίο «Θέμα» θα πρέπει να φέρει την ένδειξη «Αίτηση συμμετοχής για εγγραφή στο Μητρώο Φοιτητών της ΕΘΑΑΕ».

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων συμμετοχής λήγει την Παρασκευή 23-04-2021 (ώρα 22:00).

Σχετικά αρχεία

Τελευταία ενημέρωση: 17-02-2021