10 χρόνια «Nestle Νeeds YOUth»

Στο πλευρό 22.000 νέων από όλη την Ελλάδα

Advertorial

Η επένδυση στους νέους αποτελεί την πιο σημαντική επένδυση για το μέλλον

‘Εχουν περάσει 10 χρόνια, από την ημέρα που η Nestlé παρουσίασε το παγκόσμιο πρόγραμμα «Nestlé Needs YOUth», από την Αθήνα, μια πρωτοβουλία που στόχο έχει να αντιμετωπίσει τις προκλήσεις στην αγορά εργασίας προσφέροντας ευκαιρίες απασχόλησης και εφοδιάζοντας με δεξιότητες νέες και νέους έως 29 ετών.

Την πρωτοβουλία αυτή βεβαίως έχει υιοθετήσει από την έναρξη της και η Nestlé στην Ελλάδα υποστηρίζοντας έμπρακτα και ουσιαστικά τους νέους και τις νέες που ξεκινούν την επαγγελματική τους πορεία, με μια σειρά από στοχευμένες πρωτοβουλίες και δράσεις, όπως:

• Το πρόγραμμα “Nesternship”, που σε συνεργασία με τα κορυφαία Ακαδημαϊκά Ιδρύματα της χώρας, δίνει τη δυνατότητα σε τελειόφοιτους να ξεκινήσουν να χτίζουν την επαγγελματική τους εμπειρία μέσα από την πρακτική άσκηση.

• Τη μακρόχρονη συνεργασία της Nestlé με το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, η οποία επισφραγίστηκε φέτος με την σύνταξη και υπογραφή «Συμφώνου Συνεργασίας» στις 14/11 παρουσία του Πρύτανη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητή Δημήτρη Μπουραντώνη, του Αντιπρύτανη Καθηγητή Βασίλη Παπαδάκη και του Προέδρου και Διευθύνοντα Συμβούλου της Nestlé Ελλάς κυρίου Νίκου Εμμανουηλίδη, που στόχο έχει να θέσει το πλαίσιο για την εφαρμογή κοινών δράσεων για την ενίσχυση της απασχόλησης των αποφοίτων του.

Ήταν μεγάλη μας χαρά στις 10 Νοεμβρίου 2023 να υποδεχθούμε 30 φοιτητές του ΟΠΑ και τον Καθηγητή κύριο Βλάσση Σταθακόπουλο στα νέα μας γραφεία στα πλαίσια της εκδήλωσης «Nestlé SALES SKILLS YOUth DAY». Πρόκειται για την πρώτη πανευρωπαϊκή ημερίδα της Nestlé η οποία απευθύνεται σε νέους που ενδιαφέρονται να ξεκινήσουν την καριέρα τους στο χώρο των Πωλήσεων, στην οποία φοιτητές και νέοι επαγγελματίες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά 13 έμπειρους επαγγελματίες της Nestlé και να τους ακούσουν να μοιράζονται το επαγγελματικό τους ταξίδι, αλλά και για τις δεξιότητες που απαιτούνται για μια επιτυχημένη καριέρα στον τομέα αυτό. Ξεχωριστό ενδιαφέρον είχε και η ομιλία του Καθηγητή κυρίου Βλάσση Σταθακόπουλου σχετικά με την «κατάρριψη των  μύθων» στο χώρο των Πωλήσεων.

• Τη συνεργασία με το Κέντρο Επιχειρηματικότητας & Καινοτομίας (ACEin) του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, μέσω της οποίας η Nestlé υλοποίησε φέτος για 3η χρονιά το Πρόγραμμα Ανοιχτής Καινοτομίας «Ignite  Ideas», μια διαδικασία επιτάχυνσης καινοτόμων ιδεών σε τομείς που σχετίζονται με τη δραστηριότητα της Nestlé. Το πρόγραμμα, στο οποίο έχουν συμμετάσχει συνολικά περισσότερες από 70 νεοφυείς επιχειρήσεις και επιχειρηματικές ομάδες, στοχεύει στην ανάδειξη και στην υποστήριξη επιχειρηματικών ομάδων και των πρωτοποριακών λύσεων τους, στο πραγματικό περιβάλλον της αγοράς.
  • Την ενεργή συμμετοχή μας στην πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Ένωσης «Εuropean Vocational Skills week» μέσα από την οργάνωση ημερίδων που στόχο έχουν να εκπαιδεύσουν και να ενημερώσουν νέους γύρω από επίκαιρα θέματα της επιχειρηματικής δραστηριότητας, όπως ο Ψηφιακός Μετασχηματισμός, η Πράσινη Επιχειρηματικότητα αλλά και η Βιωσιμότητα.
  • Τη διοργάνωση workshops για την ενίσχυση της απασχολισημότητας των νέων μέσω  επαφών με έμπειρα στελέχη της Nestle καθώς και πρακτικών συμβουλών για τη σύνταξη βιογραφικών και τη συμμετοχή σε συνεντεύξεις.
  • Την αδιάλειπτη συμμετοχή μας σε ημέρες καριέρας μας δίνει την ευκαιρία να συνομιλούμε με φοιτητές και νέους επαγγελματίες, να ακούμε τις ανάγκες τους, να τους παρέχουμε χρήσιμες συμβουλές και πληροφόρηση για τα πρώτα επαγγελματικά τους βήματα αλλά και να τους προσφέρουμε τη δυνατότητα υποβολής αίτησης για θέσεις εργασίας στη Nestle.

Μέσα από το σύνολο των δράσεων της Nestlé στην Ελλάδα, τα τελευταία 10 χρόνια, πάνω από 160 έμπειρα στελέχη μας είχαν τη δυνατότητα να συναντήσουν, να συζητήσουν και να εκπαιδεύσουν πάνω από 22.000 νέους και νέες από όλη την Ελλάδα. Παράλληλα προσφέραμε πάνω από 1.250 νέες ευκαιρίες απασχόλησης είτε για εργασία είτε για πρακτική άσκηση. Η δέσμευσή μας για της ενίσχυση της απασχόλησης των νέων συνεχίζεται, πράγμα που αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι, κάθε χρόνο, το 35% των νέων μας προσλήψεων είναι άτομα που ανήκουν στην ηλικιακή ομάδα κάτω των 30 χρόνων.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 50ο – ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2023