Ειρήνη

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΟΥΡΑΝΤΩΝΗΣ
Πρύτανης του ΟΠΑ

Με ιδιαίτερη  ικανοποίηση για την κοινότητα του ΟΠΑ ολοκληρώνεται το έτος  2023, δεδομένου ότι 11 απόφοιτοί μας αναδείχθηκαν ως νέοι επιχειρηματίες στην ελληνική λίστα «Forbes 30 under 30» για τις καινοτόμες ιδέες τους και την επιτυχημένη υλοποίηση επιχειρηματικών λύσεων βασισμένες στις ανάγκες της οικονομίας και της κοινωνίας.

Είμαστε, επίσης, περήφανοι γιατί οδεύουμε σταθερά προς την επίτευξη των στρατηγικών στόχων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, με στοχοθετημένες κατευθύνσεις προς  την εδραίωση της αριστείας στην εκπαίδευση και την έρευνα, στην ανάπτυξη της καινοτομίας, στην κοινωνική ευθύνη και στην εξωστρέφεια που εκδηλώνεται  με διεθνείς συνεργασίες με υψηλού κύρους πανεπιστήμια, αλλά και στην άμεση σύνδεση με την αγορά εργασίας με πολυάριθμες ποιοτικές συνεργασίες με φορείς και επιχειρήσεις.

Όλα τα παραπάνω λειτουργούν ήδη αποτελεσματικά με πολλαπλά οφέλη για τις φοιτήτριες, τους φοιτητές, τους αποφοίτους μας, αλλά και το διδακτικό και ερευνητικό προσωπικό μας. Και τα οφέλη αυτά διαχέονται ποικιλοτρόπως και πολυεπίπεδα στο παραγωγικό και συναλλακτικό κύκλωμα της οικονομίας, αλλά και στην ίδια την κοινωνία.

Στο ειδικό αφιέρωμα του παρόντος τεύχους πραγματευόμαστε θέματα του πολύτιμου κλάδου της ελληνικής ναυτιλίας, ο οποίος συνεισφέρει το 9% περίπου στο ΑΕΠ της χώρας και πρωτοπορεί στην παγκόσμια αγορά. Όπως σε όλους τους κλάδους, έτσι και σε αυτόν της ναυτιλίας,  οι αλλαγές που πραγματοποιούνται ή πρέπει να υλοποιηθούν  σε συνδυασμό με τις προκλήσεις του άμεσου μέλλοντος έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον και  βαρύτητα για την οικονομία της χώρας. Οι διεθνείς νομοθεσίες ειδικά για την ασφάλεια, οι νέες μορφές χρηματοδότησης των ναυτιλιακών εταιρειών, τα σύγχρονα τεχνολογικά εργαλεία, η ανάγκη διαρκούς εκπαίδευσης των εργαζομένων, αλλά και τα θέματα περιβαλλοντικής, κοινωνικής και εταιρικής διακυβέρνησης και ευθύνης, αποτελούν ζωτικά στοιχεία για τη βιωσιμότητά τους.

Όμως, ας μην λησμονούμε τις βασικές αξίες και τα χαρακτηριστικά που διέπουν την ευδαιμονία των ανθρώπων. Η ειρήνη πλήττεται βάναυσα στις ημέρες μας και χωρίς αυτήν τίποτα δεν μπορεί να ευδοκιμήσει παρά μόνο η δυστυχία και η καταστροφή για αυτούς που υφίστανται τα δεινά του πολέμου. Αλλά και ο κίνδυνος που ελλοχεύει για όλη την ανθρωπότητα είναι άμεσος.

Εύχομαι σε όλες και όλους ένα ειρηνικό και γαλήνιο 2024.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 50ο – ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2023