Για τους μαθητές ακριτικών νησιών

Συμβουλές, χρήσιμες πληροφορίες σε μαθητές και μαθήτριες, και όλες τις υπηρεσίες ενός πλήρους προγράμματος επαγγελματικού προσανατολισμού δίνουν το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) και η εταιρία Grant Thornton στο πλαίσιο του προγράμματος Κοινωνικής Ευθύνης και Προσφοράς τους. Συγκεκριμένα το ΟΠΑ και η Grant Thornton συνεργάζονται για να προσφέρουν στους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ και Γ’ Λυκείου των ακριτικών νησιών επαγγελματικό προσανατολισμό με βάση τα προγράμματα σπουδών που προσφέρει το Πανεπιστήμιο στα επιστημονικά αντικείμενα που θεραπεύει.

Η έναρξη της συνεργασίας των δυο οργανισμών ξεκίνησε πρόσφατα με την επίσκεψη μαθητών των λυκειακών τάξεων του Αγίου Ευστρατίου. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα προπτυχιακά προγράμματα σπουδών που προσφέρει το ΟΠΑ και τις δυνατότητες επαγγελματικής τους αποκατάστασης σε συνδυασμό με τις ενέργειες που πραγματοποιεί για την πρακτική τους άσκηση και τη διασύνδεση με την αγορά εργασίας.

Μετά την ενημέρωση προσφέρθηκε γεύμα στους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές τους, όπου είχαν την ευκαιρία  να μιλήσουν τόσο με τον Πρύτανη του ΟΠΑ Καθηγητή Δημήτρη Μπουραντώνη όσο και  με τον Πρόεδρο της Grant Thornton κ. Σωτήρη Κωνσταντίνου και να τους εκφράσουν τους προβληματισμούς τους. Τέλος, η δράση ολοκληρώθηκε με την παρακολούθηση παράστασης σε κεντρικό θέατρο της Αθήνας.

Όπως δήλωσε μάλιστα χαρακτηριστικά ο κ. Μπουραντώνης  μετά την ολοκλήρωσή της «αποτελεί χρέος μας προς την κοινωνία, τη νέα γενιά και ειδικά στους μαθητές των ακριτικών νησιών και περιοχών της χώρας, να τους ενημερώνουμε κατάλληλα και να τους προσφέρουμε τον επαγγελματικό προσανατολισμό που απαιτεί η σύγχρονη λειτουργία της οικονομίας και οι ανάγκες της αγοράς εργασίας». Στην σημασία του έργου αλλά και την αξία του αναφέρθηκε σε δηλώσεις του και ο κ. Κωνσταντίνου. Όπως ανέφερε «αναγνωρίζοντας τον καθοριστικό ρόλο που θα διαδραματίσει η νεότερη γενιά επαγγελματιών στην αναβάθμιση και τον εκσυγχρονισμό της ελληνικής οικονομίας, μεριμνούμε συνεχώς ώστε όλοι οι μαθητές των ακριτικών νησιών και περιοχών της Ελλάδας να έχουν πρόσβαση σε ίσες ευκαιρίες επαγγελματικής κατάρτισης, μέσα από τις δράσεις που υλοποιούμε από κοινού με το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών.» Και η Διευθύντρια του σχολείου κυρία Άννα Παπανικολάου ευχαρίστησε θερμά για την βοήθεια που προσφέρθηκε στο σχολείο και τους μαθητές και τις μαθήτριες του.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 47ο – ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2023