Μία ακόμη καλοκαιρινή γιορτή για τον «Ερμή»

Η ομάδα παραδοσιακών χορών του ΟΠΑ μαζί με τον Αντιπρύτανη του Ιδρύματος Καθηγητή Κωνσταντίνο Δράκο

Με θερμή ανταπόκριση και μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 17 Ιουvίου 2023  η φετινή καλοκαιρινή γιορτή Πανελλήνιου Σωματείου Ατόμων με Αναπηρίες «Ερμής»

Εκπαιδευόμενοι του Σωματείου παρουσίασαν μία καλλιτεχνική παράσταση με απαγγελία ποιημάτων, χορωδιακό τραγούδι και χορευτικό πρόγραμμα. Η εκδήλωση περιλάμβανε, επίσης, έκθεση από δημιουργίες των εκπαιδευομένων και προβολή φωτογραφικού υλικού με σημαντικές στιγμές από τα 35 χρόνια λειτουργίας του Σωματείου. Στη γιορτή συμμετείχε και η ομάδα παραδοσιακών χορών του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) που παρουσίασε χορούς από τη Μακεδονία και τη Θράκη.

Ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου κ. Αριστείδης Πανανός ανέφερε τα μελλοντικά σχέδια του Σωματείου, τη μετεγκατάσταση του φορέα και τη δημιουργία των Στεγών Υποστηριζόμενης Διαβίωσης (Σ.Υ.Δ.) ενώ ο επιστημονικός διευθυντής και ψυχίατρος του Σωματείου κ. Νίκος Γκούβας έκανε ιδιαίτερη μνεία για τις πρωτοποριακές τεχνολογίες, με τις οποίες θα πλαισιωθούν προσεχώς οι υπηρεσίες του «Ερμή».  Τέλος, ο διευθυντής εκπαίδευσης κ. Χρήστος - Θωμάς Κεχαγιάς αναφέρθηκε στην αποτελεσματική εφαρμογή του ανανεωμένου κοινωνικοπαιδαγωγικού προγράμματος.

Επίσης, στην εκδήλωση παρευρέθηκε και χαιρέτησε ο Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού & Υποδομών, Καθηγητής Κωνσταντίνος Δράκος, υπεύθυνος για το Πρόγραμμα Κοινωνικής Ευθύνης και Προσφοράς του Πανεπιστημίου, τονίζοντας τη σημασία της συνεργασίας του ΟΠΑ με τον ΕΡΜΗ, που έχει στόχο την ευαισθητοποίηση τόσο της κοινότητας όσο και του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου σε θέματα Αναπηρίας. Ως αναγνώριση της πολυεπίπεδης προσφοράς του ΟΠΑ προς τον «Ερμή» το Διοικητικό Συμβούλιο του Σωματείου του απένειμε τιμητική πλακέτα.

Το ΟΠΑ, συνεχίζοντας τις δράσεις προσφοράς στο σωματείο «Ερμής», το τελευταίο διάστημα συγκεντρώνει χρήματα για την ενίσχυση της δημιουργίας της πρώτης στέγης Υποστηριζόμενης Διαβίωσης «Το Σπιτικό». Ήδη η Κοινότητα του ΟΠΑ «αγκάλιασε» τη δράση αυτή προσφέροντας ένα ποσό προς τον στόχο αυτόν. Παράλληλα, το Ίδρυμα απευθυνόμενο προς τον επιχειρηματικό κόσμο στόχευσε στην άμεση κάλυψη εξόδων εξοπλισμού για «Το Σπιτικό». Αξίζει να σημειωθεί ότι στην κίνηση αυτή η εταιρία Leroy Merlin προσέφερε είδη εξοπλισμού του εσωτερικού και εξωτερικού χώρου.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 48ο – ΙΟΥΛΙΟΣ 2023