Μια online πλατφόρμα για τις προμήθειες στη ναυτιλία

Άλλος ένας απόφοιτος του ΟΠΑ επικεφαλής μιας επιτυχημένης startup

Η Procureship αποτελεί μια διαδικτυακή πλατφόρμα που παρέχει μοναδικές υπηρεσίες στον κλάδο της ναυτιλίας. Από τον Σεπτέμβριο του 2016 μέχρι σήμερα έχει καταφέρει να προσελκύσει ένα πολύ σημαντικό κομμάτι της αγοράς, το οποίο περιλαμβάνει κορυφαίες ναυτιλιακές εταιρείες και προμηθευτές καραβιών. Συγκεκριμένα, η διαδικασία προμήθειας άνω των 800 πλοίων (με αναλώσιμα, ανταλλακτικά μηχανών, χημικά κ.λπ.) λαμβάνει χώρα μέσω της πλατφόρμας, όπου συνδέονται με ένα δίκτυο 3.000 ποιοτικών προμηθευτών και εγκεκριμένων παρόχων υπηρεσιών.

Η φιλοσοφία της εταιρείας εδράζεται στη βαθιά τεχνογνωσία και στην ευελιξία της. Χάρη στη χρήση των πιο τελευταίων διαθέσιμων τεχνολογιών, η πλατφόρμα καταφέρνει να αντιμετωπίζει βασικά προβλήματα και δύσκολες προκλήσεις των ναυτιλιακών δραστηριοτήτων μέσω πρωτοποριακών λύσεων.

Η πρωτοποριακή αυτή πλατφόρμα έφερε τις προμήθειες πλοίων στην εποχή των ηλεκτρονικών αγορών.

Κάποια από τα βασικά οφέλη που παρέχονται στους χρήστες μας είναι τα εξής:

Η Procureship μειώνει τον χρονικό κύκλο που απαιτείται για την αποστολή ζητήσεων και τη λήψη προσφορών κατά τουλάχιστον 35%. Ελαχιστοποιεί τις περιττές πράξεις, τη γραφειοκρατία και τα ανθρώπινα λάθη. Πολλαπλές ζητήσεις μπορούν να αποσταλούν με το πάτημα ενός κουμπιού, ενώ οι προσφορές από τους προμηθευτές μπαίνουν αυτόματα στο σύστημα ERP της αντίστοιχης ναυτιλιακής εταιρείας.

Παράλληλα, η πλατφόρμα παρέχει δωρεάν διασύνδεση στους προμηθευτές, παρέχοντας τη δυνατότητα να ανεβάζουν τις προσφορές τους στο σύστημα, ολοκληρώνοντας έτσι την αυτοματοποίηση ολόκληρου του κύκλου προμήθειας ενός καραβιού.

Με τη χρήση εξελιγμένων αλγορίθμων η πλατφόρμα αξιοποιεί, ανώνυμα, τα δεδομένα από τη χρήση των πελατών της, έχοντας τη δυνατότητα να προτείνει τους πιο ενδεδειγμένους προμηθευτές για κάθε ζήτηση. Έτσι, από τη μία πλευρά, οι ναυτιλιακές εταιρείες μπορούν εύκολα να βρουν σχετικούς προμηθευτές για τις παραγγελίες τους, κι από την άλλη, οι προμηθευτές αποκτούν τη δυνατότητα να επεκτείνουν τις δραστηριότητές τους σε περισσότερες εταιρείες.

Μέσω της ανάπτυξης αυτόματων διαδικασιών για τον καθαρισμό των δεδομένων που αποθηκεύονται στην πλατφόρμα, παρέχουμε στις ναυτιλιακές εταιρείες εύκολα εργαλεία για ακριβείς αναλύσεις πολύπλοκων δεδομένων. Επιπρόσθετα, έχουμε αναπτύξει αυτό που θεωρούμε ότι αποτελεί την «επόμενη γενιά» στην ανάλυση δεδομένων, τη δυνατότητα να εμφανίζονται live alerts που αποσκοπούν στην πρόληψη λαθών και στην ενίσχυση καλύτερων αποφάσεων την ώρα που οι χρήστες χειρίζονται την πλατφόρμα.

Τέλος, η πλατφόρμα δεν αποτελεί απλώς ένα εργαλείο αυτοματοποίησης το οποίο παρέχεται στις ναυτιλιακές εταιρείες χωρίς περαιτέρω βοήθεια. Παρέχει προσεκτική εξυπηρέτηση πελατών, καθώς κάθε εταιρεία παρακολουθείται από ένα αντίστοιχο άτομο υπεύθυνο για την ομαλή διεκπεραίωση όλων των διαδικασιών. Φροντίζει δηλαδή οι ζητήσεις να απαντώνται άμεσα, οι προμηθευτές να ενημερώνονται για τις καινούργιες παραγγελίες και όλες οι διεργασίες να ολοκληρώνονται επιτυχώς εντός χρόνου. Σε αυτό το πλαίσιο, η πλατφόρμα παρέχει 24ωρη ανταπόκριση μέσω live chat, τηλεφώνου, email και επιτόπιων επισκέψεων όπου κρίνεται απαραίτητο.

Μελλοντικά, η εταιρεία αποσκοπεί στη συνέχιση της δυναμικής της ανάπτυξης, εντοπίζοντας περισσότερες διαδικασίες του ναυτιλιακού κλάδου τις οποίες μπορεί να βελτιώσει χάρη στη χρήση σύγχρονων τεχνολογιών. Απαραίτητη προϋπόθεση για αυτή την ανάπτυξη είναι η συνεχής εύρεση ικανών συνεργατών και συναδέλφων.

Πόσο καταλυτικά επέδρασαν τα πανεπιστημιακά μου εφόδια ώστε να δραστηριοποιηθώ σε αυτόν τον χώρο; Προσωπικά, η φοίτησή μου στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών μου έδωσε το ευρύ φάσμα σπουδών που ένιωθα ότι χρειαζόμουν ώστε να αξιοποιήσω τις επιχειρηματικές δυνατότητες της χώρας μου.

Πληροφορίες:

www.procureship.com