Πανηγυρική έναρξη «Εβδομάδας Υποδοχών» των νέων φοιτητών και φοιτητριών του ΟΠΑ

Οι καλές πρακτικές και οι συμβουλές μας!

Με τη βράβευση των πρώτων φοιτητών και φοιτητριών κάθε Τμήματος, χαιρετισμό από την ηγεσία του ΟΠΑ, παρουσίαση των πολιτιστικών ομάδων του, αλλά και της δραστήριας εθελοντικής ομάδας του «AUEB GenZ», ξεκίνησε η νέα ακαδημαϊκή χρονιά στο Ίδρυμα

Οι πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών έφτασαν στο κεντρικό κτίριό του επί της οδού Πατησίων το πρώτο δεκαήμερο του Οκτώβρη για να «φωτίσουν» με τα γεμάτα ενθουσιασμό βλέμματά τους και την ευχάριστη παρουσία τους, την καθημερινή ακαδημαϊκή ζωή στα αμφιθέατρά του.

Και τι θα ήταν καταλληλότερο μιας σοφά οργανωμένης υποδοχής; Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΟΠΑ) καλωσόρισε τους πρωτοετείς φοιτητές και φοιτήτριες του με μια προσεκτικά οργανωμένη  «Εβδομάδα Υποδοχών» προκειμένου να γνωρίσουν τις αξίες, τα επιτεύγματα, αλλά και την κουλτούρα του Πανεπιστημίου μέσα από έναν κύκλο εκδηλώσεων ενημερωτικών, πολιτιστικών και κοινωνικών.

Πρόκειται για ημέρες, από τις 10 έως 13 Οκτωβρίου, οι οποίες αφιερώθηκαν αποκλειστικά στην «νέα γενιά» του Ιδρύματος, με ένα πρόγραμμα που  περιελάμβανε χαιρετισμό από τις Πρυτανικές Αρχές και τους Κοσμήτορες των Σχολών, απονομή τιμητικών επαίνων στους 6 πρώτους φοιτητές και φοιτήτριες κάθε Τμήματος καθώς και παρουσίαση των πολιτιστικών ομάδων της Φοιτητικής Λέσχης του ΟΠΑ.

Η φετινή διοργάνωση για τους πρωτοετείς, εμπλουτίστηκε με επιπλέον ενημερωτικές ζωντανές εκδηλώσεις. Μεταξύ άλλων, η Καθηγήτρια του ΟΠΑ κυρία Σάνδρα Κοέν και ο Καθηγητής Σπύρος Μπλαβούκος προετοίμασαν και παρουσίασαν, καλές πρακτικές και συμβουλές για την προσαρμογή των φοιτητριών και φοιτητών στον πανεπιστημιακό τρόπο μελέτης.

Οι εθελοντές μας

Στη συνέχεια, η εθελοντική ομάδα «AUEB GenZ» πρόβαλε το πολυδιάστατο έργο της και περιέγραψε τρόπους σύνδεσης με τα κοινωνικά δίκτυα του Πανεπιστημίου. Ο εθελοντισμός άλλωστε είναι μια αξία στενά συνδεδεμένη με τις ακαδημαϊκές αρχές του ΟΠΑ.

Καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας υποδοχών, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της πτέρυγας Αντωνιάδου, λειτουργούσαν περίπτερα που φιλοξενούσαν τις ομάδες της φοιτητικής Λέσχης ΟΠΑ, αλλά και συναφών φοιτητικών φορέων, που  ενημέρωναν για το πρόγραμμά τους και αποδέχονταν τα αιτήματα συμμετοχής των πρωτοετών. Να σημειωθεί ότι την εβδομάδα 2-6 Οκτωβρίου, εθελοντές – φοιτητές και φοιτήτριες του ΟΠΑ, είχαν αναλάβει να προϋπαντήσουν και να ξεναγήσουν τους πρωτοετείς στους χώρους του Πανεπιστημίου ώστε να εξοικειωθούν με το ακαδημαϊκό περιβάλλον.

Παράλληλα, το ΟΠΑ για δεύτερη συνεχή χρονιά, αφουγκραζόμενο τις ανάγκες της κοινωνίας και στο πλαίσιο του Προγράμματος Κοινωνικής Ευθύνης και Προσφοράς, εξασφάλισε για τις εκδηλώσεις του ταυτόχρονη παρουσία διερμηνέων νοηματικής γλώσσας παρέχοντας προσβασιμότητα σε όλους τους συνανθρώπους μας με ειδικές ανάγκες.

Η κορύφωση των δραστηριοτήτων της εβδομάδας υποδοχών έγινε το μεσημέρι της 13ης Οκτωβρίου, όπου η κοινότητα του ΟΠΑ πραγματοποίησε αναμνηστική ομαδική φωτογράφιση στον προαύλιο χώρο του κεντρικού κτιρίου και διασκέδασε με παραδοσιακούς χορούς και μουσική από DJ, απολαμβάνοντας τα προϊόντα που γενναιόδωρα προσέφεραν οι χορηγοί του ιδρύματος. Συγκεκριμένα, τα αναψυκτικά προσέφερε η «The Coca Cola Company», τις μπύρες χωρίς αλκοόλ η εταιρία «ΑΘΗΝΑΪΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΙΑ» και τα πατατάκια η εταιρία «TOTTIS - BINGO».

«Η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο αποτελεί για τις φοιτήτριες και τους φοιτητές ένα νέο σημαντικό κεφάλαιο στη ζωή τους, εντελώς διαφορετικό από το σχολείο, για τα οποίο δεν ξέρουν και πολλά» δήλωσαν σχετικά η κυρία Κοέν και ο κ. Μπλαβούκος. «Προσπαθήσαμε λοιπόν να τους παρουσιάσουμε ορισμένες χρηστικές οδηγίες που σχετίζονται με την επίτευξη του εκπαιδευτικού τους στόχου και αφορούν την οργάνωση του διαβάσματος, την αποτελεσματική παρακολούθηση των διαλέξεων, την προετοιμασία και την επιτυχία στις εξετάσεις, τις προκλήσεις κατά τη συγγραφή των εργασιών και τις λεπτές δεξιότητες που αναπτύσσονται κατά την διάρκεια της εκπόνησής τους. Δώσαμε έμφαση στο κοινωνικό κομμάτι των σπουδών και πώς η καθημερινότητα στο ΟΠΑ μπορεί να είναι ευχάριστη, γεμάτη με θετικές εμπειρίες και γνώσεις και με σημαντική αξία για τα επόμενα βήματα της καριέρας τους» κατέληξαν.

«Όταν είδα την πρόσκληση εθελοντικής συμμετοχής στην ξενάγηση των νεοεισαχθέντων φοιτητών στους χώρους του Πανεπιστημίου, δήλωσα συμμετοχή δίχως δεύτερη σκέψη» σχολίασε από την πλευρά του ο Στέλιος Σιταρόπουλος, 4ετής του Τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων. (ΟΔΕ). «Το 2020, την χρονιά της καραντίνας, που μπήκα εγώ στο Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, είχα την ατυχία τα πάντα να γίνονται διαδικτυακά και να περάσω για πρώτη φορά την πόρτα του Πανεπιστημίου έναν χρόνο αργότερα» συνέχισε. «Νιώθοντας λοιπόν τον ενθουσιασμό και την επιθυμία των νέων συναδέλφων να γνωρίσουν τον χώρο της Σχολής τους, που τόσο πολύ πάλεψαν για να πετύχουν και θα ζήσουν εκεί τα αξέχαστα φοιτητικά τους χρόνια, ήθελα να είμαι ένας από αυτούς που θα τους καλωσορίσουμε, θα τους ξεναγήσουμε, θα απαντήσουμε στις απορίες τους και θα μοιραστούμε την χαρά τους» κατέληξε με ενθουσιασμό.