Το Project Future συνδέει αποφοίτους με την αγορά εργασίας

Από το 2018 το πρόγραμμα ενισχύει τη νεανική απασχολησιμότητα στην Ελλάδα

Με νέες εκπαιδεύσεις σε πεδία αιχμής όπως το sustainability, το Project Future διανύει τον 7ο κύκλο του, καταγράφοντας υψηλές επιδόσεις τόσο από πλευράς συμμετοχής νέων πτυχιούχων όσο και στην απορρόφηση των αποφοίτων του από την αγορά εργασίας.

Το πρόγραμμα εταιρικής υπευθυνότητας, που υλοποιεί από το 2018 η Τράπεζα Πειραιώς σε συνεργασία με το ReGeneration, εξελίσσεται και εμπλουτίζεται συνεχώς ώστε να ανταποκρίνεται στις απαιτήσεις της αγοράς.

Οι εκπαιδεύσεις που παρέχονται σε πτυχιούχους έως 29 ετών με μικρή ή καθόλου εργασιακή εμπειρία, τους δίνουν τις δεξιότητες και τα εφόδια που θα τους φανούν χρήσιμα για να βρουν δουλειά. Ταυτόχρονα, τους φέρνουν σε επαφή με επιχειρήσεις-μέλη του προγράμματος, ώστε να προχωρήσουν σε συνεντεύξεις και να εισέλθουν στον χώρο της εργασίας.

Περισσότεροι από 1.700 νέοι που αποφοίτησαν από το Project Future βρήκαν ήδη θέση στην αγορά εργασίας, σε μια διαδικασία που είναι δυναμική και συνεχίζεται. Η απόκτηση εξειδικευμένων γνώσεων σε τομείς αιχμής, όπως το Digital Marketing και το Java, αλλά και άλλων πεδίων, είναι το βασικό κέρδος για τους συμμετέχοντες, όπως και τα soft skills και η επαφή με στελέχη επιχειρήσεων και ειδικούς του πρώτου μέρους των εκπαιδεύσεων, που από αυτόν τον 7ο κύκλο είναι τετραήμερο.

Στον 7ο κύκλο, που γίνεται ψηφιακά, πραγματοποιούνται οι εξής εκπαιδεύσεις:

■ Digital Marketing & eCommerce powered by EY

■ Sustainable Entrepreneurship & Sustainability Reports powered by UNIPI

■ Tourism – Front Office Certificate powered by BCA College

■ Tourism – Food & Beverages Certificate powered by BCA College

■ Java | Spring | Microservices powered by Code.Hub

■ Mobile Apps Development powered by Code.Hub

■ Financial Technology (FinTech) Academy powered by Code.Hub

Το Project Future υλοποιείται σε συνεργασία με το ReGeneration, το μεγαλύτερο πρόγραμμα αμειβόμενης απασχόλησης νέων στην Ελλάδα. Πέραν του στρατηγικού αυτού συνεργάτη, εκπαιδευτικοί συνεργάτες είναι οι: Google, Facebook, LinkedIn Learning, ΕΥ, Code.Hub, Ινστιτούτο Χρηματοοικονομικού Αλφαβητισμού, BCA College, Πανεπιστήμιο Πειραιώς και Πανεπιστήμιο Κρήτης, ενώ σημαντική συμβολή έχουν επίσης η ΕΑΣΕ και ο ΣΕΒ σύνδεσμος επιχειρήσεων και βιομηχανιών.

Για την Αναστασία Τερτλίδου, η οποία αποφοίτησε από τον 2ο κύκλο του προγράμματος και εργάζεται ως Project Coordinator στην IPG Mediabrands, «το σημαντικότερο πράγμα που κάνει το Project Future δεν είναι ότι θα σου βρει δουλειά. Είναι ότι θα σε μάθει να διεκδικείς, να διαπραγματεύεσαι, να αντιληφθείς τι είναι αυτό που σε συγκινεί να κάνεις στη ζωή σου και ότι σου δίνει ανθρώπους που θα σε στηρίζουν για χρόνια προς αυτή την κατεύθυνση. Μέσα στο πρόγραμμα έμαθα να συνεργάζομαι με ανθρώπους που δεν ήξερα, να παρουσιάζω σωστά τον εαυτό μου, να επικοινωνώ και να μαθαίνω. Τελικά, στην πρώτη σου δουλειά (και στις επόμενες...) δεν έχει σημασία τόσο το αν έχεις τα “hard skills” όσο το να ξέρεις να συνδέεσαι με τους ανθρώπους. Και αυτό στο Project Future το έμαθα με τον ομορφότερο τρόπο».

Και οι νέοι που συμμετέχουν στον 7ο κύκλο, όμως, έχουν την προσδοκία ότι το πρόγραμμα θα τους βοηθήσει καίρια στα πρώτα βήματά τους στην αγορά εργασίας, όπως τονίζει ο Πάρης Γιακουμάκης: «Όντας νέος πτυχιούχος και στα τέλη πλέον της στρατιωτικής θητείας μου, θεώρησα ότι το επόμενο βήμα για τη σφυρηλάτηση της καριέρας μου είναι η ένταξή μου στην αγορά εργασίας. Το μεγάλο άγχος κάθε νέου αποφοίτου δηλαδή. Γι’ αυτόν τον λόγο, όταν ένας φίλος μου φιναλίστ προηγούμενου κύκλου με ενημέρωσε για το πρόγραμμα Project Future ενθουσιάστηκα, καθώς προσφέρει προοπτικές άμεσης εύρεσης εργασίας με συνεργαζόμενες εταιρείες, ενώ αποτελεί και μία δυνατή προσθήκη για το βιογραφικό μου, αφού φέρει την υπογραφή του ReGeneration και της Τράπεζας Πειραιώς».

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 41ο - ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ - ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2021