Στα «ψηφιακά» αμφιθέατρα του ΟΠΑ μαθητές από 273 σχολεία

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η ηλεκτρονική «συνάντηση» καθηγητών του ΟΠΑ με μαθητές όλης της χώρας

Διαδικτυακά υποδέχτηκε το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών 273 σχολεία από όλη την Ελλάδα, που εκδήλωσαν ενδιαφέρον για να ενημερωθούν συνολικά για τις παρεχόμενες σπουδές. Ο αριθμός των συμμετεχόντων μαθητών τρίτης λυκείου στην ψηφιακή ημερίδα ξεπέρασε τελικά τους 5.500.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ενημέρωση των υποψήφιων φοιτητών για τα προγράμματα προπτυχιακών σπουδών που προσφέρει το ΟΠΑ και τις δυνατότητες επαγγελματικής τους αποκατάστασης, σε συνδυασμό με τις ενέργειες που πραγματοποιεί για την πρακτική τους άσκηση και τη διασύνδεση με την αγορά εργασίας.

Τα θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού αποτελούν, άλλωστε, προτεραιότητα του ΟΠΑ, που υποστηρίζει τις πολιτικές ενημέρωσης μαθητών και μαθητριών από νωρίς, ώστε να ανακαλύψουν με σαφήνεια ποια είναι τα ταλέντα και η κλίση τους και να ακολουθήσουν μία υγιή επαγγελματική ζωή. Μάλιστα, αποτελεί παράδοση της τελευταίας 15ετίας να παρέχει ανοικτό δίαυλο επικοινωνίας με τα λύκεια όλης της χώρας και, μέσω των καθηγητών κάθε Τμήματος, να απαντά σε όλα τα ερωτήματα των μαθητών σχετικά με το περιεχόμενο των παρεχόμενων σπουδών.

Στην εκδήλωση καθηγητές από τα οκτώ Τμήματα του ΟΠΑ παρουσίασαν αναλυτικά τα προγράμματα σπουδών, ενώ στελέχη του Γραφείου Διασύνδεσης απάντησαν σε ερωτήσεις που τέθηκαν από τους μαθητές σχετικά με τις προοπτικές απασχόλησης των αποφοίτων του Ιδρύματος.

Χαιρετισμό απηύθυνε ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Προσωπικού, καθηγητής Βασίλης Βασδέκης, ο οποίος, μεταξύ άλλων, τόνισε: «Με υψηλό αίσθημα ευθύνης, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών επιδιώκει να παρέχει την πληρέστερη δυνατή πληροφόρηση στους υποψήφιους φοιτητές για τα προγράμματα σπουδών του, αλλά και τη διασύνδεσή του με την αγορά εργασίας, έτσι ώστε να κάνουν την καλύτερη επιλογή για τη μελλοντική σταδιοδρομία τους».

Τι είπαν εκπαιδευτικοί

«Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την παρουσίαση των Τμημάτων και να σας συγχαρούμε για το έργο σας. Ως ανατροφοδότηση, τα παιδιά έμειναν πολύ ευχαριστημένα και άνοιξαν οι προοπτικές τους».

Κωνσταντίνος Σαρηκώστας, εκπαιδευτικός οικονομικών 6ου Γενικού Λυκείου Καλλιθέας

«Σας εκφράζω τα θερμά μου συγχαρητήρια για τη διοργάνωση της ημερίδας. Πολύ σημαντική και εξαιρετικά χρήσιμη για τους υποψηφίους. Ευχαριστίες τόσο από μένα προσωπικά όσο και από τις μαθήτριες και τους μαθητές του Γενικού Λυκείου Θήρας, όπου διδάσκω Αρχές Οικονομικής Θεωρίας. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και με την αμεσότητα των εισηγητών».

Αυγή Κομματά, εκπαιδευτικός οικονομικών Γενικού Λυκείου Θήρας

«Σας ευχαριστούμε πολύ για την εκδήλωση. Συγχαρητήρια!»

Ιωάννης Μιχελαράκης, διευθυντής 2ου Γενικού Λυκείου Πετρούπολης

«Εξαιρετικές ομιλίες!»

Καθηγήτρια εκπαιδευτηρίων Γείτονα

«Πολλά συγχαρητήρια για την οργάνωση της εκδήλωσης. Ευχαριστούμε!»

Κωνσταντίνος Μιχαήλ, εκπαιδευτικός 2ου Γενικού Λυκείου Ελευσίνας

Τι είπαν μαθητές

«Ως μαθήτρια της οικονομικής κατεύθυνσης, πιστεύω ότι η παρουσίαση από τους ειδικούς μάς βοήθησε να κατανοήσουμε ακριβώς το περιεχόμενο σπουδών. Οι καθηγητές μας καθοδήγησαν ως προς τις επιλογές που θα κάνουμε στο μέλλον. Ήταν πολύ χρήσιμο για μας. Ευχαριστούμε πολύ!»

Φωτεινή Παπαϊωάννου, μαθήτρια Γενικού Λυκείου Θήρας

«Η παρουσίαση των Τμημάτων του Πανεπιστημίου ήταν πολύ ενημερωτική και πιστεύω ότι πολλοί μαθητές βοηθήθηκαν από αυτήν. Ειδικότερα, επισημάνθηκαν οι λεπτομέρειες κάθε Τμήματος, όπως τα μεταπτυχιακά προγράμματα ή τα επαγγελματικά δικαιώματα που προσφέρονται στους σπουδαστές».

Γιάννης Καραμολέγκος, μαθητής Γενικού Λυκείου Θήρας

«Θέλω να σας ευχαριστήσω που μας δώσατε τη δυνατότητα μέσα από την ημερίδα σας να μας δείξετε τους χώρους του Πανεπιστημίου και κάθε καθηγητή ξεχωριστά. Έχω μείνει πραγματικά άναυδος και θέλω να μου δοθεί η ευκαιρία να ενταχθώ στο Πανεπιστήμιο».

Γκαμπριέλ Σαλιλλάρι, μαθητής Γενικού Λυκείου Θήρας

«Δεν έχω να αναφέρω τίποτα αρνητικό για το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Άριστες υποδομές! Καθηγητές με πλήρη ζήλο για το μάθημά τους! Ένα από τα καλυτέρα πανεπιστήμια της Ελλάδας, που σίγουρα δεν θα λείψει από το μηχανογραφικό των περισσοτέρων μας!»

Λευτέρης Πρέκας, μαθητής Γενικού Λυκείου Θήρας