Συμβουλευτική σε μαθητές και μαθήτριες από τα ακριτικά νησιά

To Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών και η Grant Thornton ενώνουν την Τήλο, τη Νίσυρο, το Καστελόριζο, την Κάσο και τους Λειψούς με την Αθήνα

Την πολύτιμη βοήθεια του επαγγελματικού προσανατολισμού προσφέρει στους νέους και τις νέες ακριτικών περιοχών της χώρας η συντονισμένη δράση των ομάδων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ΟΠΑ) και της εταιρείας Grant Thornton. Μάλιστα, στο πλαίσιο των κοινών πρωτοβουλιών που υλοποιούν μέσω του Μνημονίου Συνεργασίας τους, ενώνουν τα ακριτικά νησιά με την Αθήνα, προσφέροντας σε μαθητές την ευκαιρία να αποκτήσουν μία ολοκληρωμένη εικόνα για τα πρώτα βήματα της ακαδημαϊκής και επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας. Πρόσφατα, μαθήτριες και μαθητές της Γ’ Λυκείου των ακριτικών νησιών επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του ΟΠΑ για να ενημερωθούν σχετικά με τις σπουδές στο Ίδρυμα, στο πλαίσιο του προγράμματος Κοινωνικής Ευθύνης και Προσφοράς των δύο οργανισμών.

Έτσι, οι μαθήτριες και οι μαθητές από την Τήλο, τη Νίσυρο, το Καστελόριζο, την Κάσο και τους Λειψούς, ενημερώθηκαν για τα Προγράμματα Σπουδών στα Τμήματα του ΟΠΑ καθώς και για τις δυνατότητες επαγγελματικής αποκατάστασής τους σε συνδυασμό με τις ενέργειες που πραγματοποιεί το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών για την πρακτική τους άσκηση και τη διασύνδεση με την αγορά εργασίας.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις ερωτήσεις και τους προβληματισμούς τους τόσο στον κ. Βασίλη Καζά, Διευθύνοντα Σύμβουλο της Grant Thornton όσο και στον κ. Κωνσταντίνο Δράκο, Αντιπρύτανη του ΟΠΑ. Η επίσκεψη των μαθητών στην Αθήνα περιελάμβανε και παρακολούθηση παράστασης σε κεντρικό θέατρο της Αθήνας.

Στην επίσκεψη αυτή, Grant Thornton κάλυψε τα έξοδα διαμονής και ημιδιατροφής των μαθητών και των συνοδών – καθηγητών και την επίσκεψή τους στο θέατρο, ενώ τη μεταφορά και τη διατροφή των μαθητών από Τήλο, Νίσυρο, Καστελόριζο, Κάσο και Λειψούς στην Αθήνα, ανέλαβε η Attica Group.

Ο κ. Καζάς αναφέρθηκε σε σχετικές δηλώσεις του στην αξία του επαγγελματικού προσανατολισμού για τα σχολεία λέγοντας χαρακτηριστικά ότι «ενώνουμε την ακριτική Ελλάδα με την Αθήνα και ταυτόχρονα διευρύνουμε  την Ελλάδα του Μέλλοντος», ενώ ο Πρόεδρος της εταιρείας κ. Σωτήρης Κωνσταντίνου, πρόσθεσε ότι «μέσα από τη συνεργασία που έχουμε αναπτύξει με το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών φροντίζουμε ώστε οι μαθητές των ακριτικών νησιών να έχουν την απαραίτητη στήριξη καθώς πραγματοποιούν τα πρώτα βήματα στην καριέρα τους, ενώ παράλληλα μεριμνούμε ώστε η απρόσκοπτη εξέλιξη των νέων επαγγελματιών να συνεχίζεται και κατά τη διάρκεια της επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας, μέσα από πολυάριθμες πιστοποιήσεις και προγράμματα εξειδίκευσης».

Από την πλευρά του ΟΠΑ, ο Πρύτανης του κ. Μπουραντώνης ανέφερε ότι «μέλημά μας είναι να ενισχύουμε τη νέα γενιά γιατί το μέλλον ανήκει σε αυτή και χαιρόμαστε ιδιαίτερα για όσους επιλέξουν το Ίδρυμά μας για να συνεχίσουν την εκπαιδευτική τους διαδρομή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση», ενώ ο Αντιπρύτανής του κ. Δράκος συμπλήρωσε: «Είναι πολύ μεγάλη η χαρά μας να υποδεχόμαστε στις κτηριακές εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου και μαθητές από τα ακριτικά νησιά μας. Πιστεύουμε στις ίσες ευκαιρίες και υποστηρίζουμε τα όνειρα των φιλομαθών νέων μας, που επιθυμούν να διευρύνουν τον επαγγελματικό τους προσανατολισμό ώστε να κάνουν εύστοχες επαγγελματικές επιλογές».

Ευχαριστήριες επιστολές

Τις ευχαριστίες τους εκ μέρους της εκπαιδευτικής κοινότητας του Ημερησίου Γυμνασίου Κάσου  στο οποίο λειτουργούν και λυκειακές τάξεις Κάσου εξέφρασε με επιστολή της στο Ίδρυμα, η διευθύντριά του Αντωνία Δεγαΐτα, η οποία και ανέφερε σε αυτήν χαρακτηριστικά ότι «θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου για την ευκαιρία που δώσατε στους μαθητές και τις μαθήτριες της Γ΄Λυκείου του σχολείου μας να ενημερωθούν πάνω στα προγράμματα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, όπως και για την άρτια οργάνωση αυτής της επίσκεψης».

«Σύμφωνα με τα ίδια τα παιδιά, η ενημέρωση που τους παρείχατε για τα προγράμματα σπουδών ήταν πλήρης, εποικοδομητική και  θα επηρεάσει τις αποφάσεις  τους στο μηχανογραφικό τους.  Επίσης, η επιλογή της θεατρικής παράστασης ήταν εξαιρετική» ανέφερε ακόμη στην επιστολή της. «Τέτοιες ενέργειες που απευθύνονται σε μαθητές και μαθήτριες ακριτικών περιοχών είναι αξιέπαινες και σίγουρα θα πρέπει να επαναλαμβάνονται».

Από την πλευρά της, η Διευθύντρια του Γυμνασίου Καστελόριζου Μπέττη-Τζόαν Μούζακ, σε επιστολή της προς το ΟΠΑ ανέφερε ότι «οι μαθητές και μαθήτριες εντυπωσιάστηκαν τόσο από τους χώρους του ΟΠΑ, όσο και από τους ομιλητές. Το πιο σημαντικό όμως είναι πως συνέδεσαν τις σπουδές στο Ίδρυμα με το δικό τους μέλλον και συνειδητοποίησαν τη σημασία των ανώτερων σπουδών, ακόμη και για μια μικρή οικογενειακή επιχείρηση».

Ακόμη ευχαρίστησε τους διοργανωτές για την επίσκεψη, την δυνατότητα που δόθηκε στους νέους να έρθουν σε επαφή με το ποιοτικό θέατρο και την άψογη φιλοξενία. «Είναι πολύ συγκινητικό για μας να ξέρουμε πως υπάρχουν σπουδαίοι άνθρωποι όπως εσείς που μας σκέφτονται και που προσπαθούν να διευρύνουν τους ορίζοντες των μαθητών/μαθητριών των ακριτικών νησιών. Αυτή η βιωματική εμπειρία που είχαν οι μαθητές/μαθήτριες είναι αναντικατάστατη και ευχόμαστε να συνεχιστεί και στο μέλλον» κατέληξε.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 50ο – ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2023