Βραβεία σε 100 νέους εθελοντές του ΟΠΑ

Η ηγεσία του Ιδρύματος τίμησε τους νεαρούς πρεσβευτές των θεμελιωδών αξιών του στην κοινωνία σε μια λαμπρή εκδήλωση για τον εθελοντισμό και το πρόγραμμα Κοινωνικής Ευθύνης και Προσφοράς. Ποια είναι η «AUEB Gen Z»

Ο εθελοντισμός είναι μια από τις θεμελιώδεις αξίες των σύγχρονων κοινωνιών μας, και φυσικά των Ιδρυμάτων Ανώτατης Εκπαίδευσης που δίνουν πλέον ιδιαίτερη σημασία σε διεθνές επίπεδο στο να εμφυσήσουν αντίστοιχα ιδανικά στους φοιτητές και στις φοιτήτριες τους.

Στην Ελλάδα, το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών ήταν από τα πρώτα πανεπιστήμια στη χώρα που ανέπτυξε τόσες πολλές, ενεργές και αποτελεσματικές, ομάδες νεαρών εθελοντών. Η διοίκηση του μάλιστα, σε μια τιμητική εκδήλωση,  βράβευσε τους συνολικά 100 εθελοντές φοιτητές και φοιτήτριες ακαδημαϊκού έτους 2022-2023, αναγνωρίζοντας την προσφορά τους στο πρόγραμμα δράσεων κοινωνικής ευθύνης και προσφοράς του.

Στη εκδήλωση αυτή, τα τιμητικά αυτά βραβεία δόθηκαν από τον Πρύτανη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Καθηγητή Δημήτρης Μπουραντώνης που υπενθύμισε στην ομιλία του της προσπάθεια που κάνει το Ίδρυμα να εμφυσήσει στους νέους τις αξίες του εθελοντισμού και τον Αντιπρύτανη Οικονομικού Προγραμματισμού και Υποδομών και υπεύθυνο για τις δράσεις κοινωνικής ευθύνης, Καθηγητή Κωνσταντίνο Δράκο ο οποίος αναφέρθηκε στην προσπάθειά του να συμβάλλει θετικά στην κοινωνική ανάπτυξη και ευημερία. Στην εκδήλωση παρευρέθηκε και απηύθυνε χαιρετισμό η κυρία Κατερίνα Κατριβάνου, Αντιδήμαρχος Πολιτικών Ισότητας, Αντιμετώπισης Διακρίσεων και  Έμφυλης  Βίας του Δήμου Αθηναίων.

Συγκεκριμένα:

Το Αριστείο Εθελοντισμού, έλαβαν οι φοιτήτριες Μαριαμίνα Κοκκίνου και Λυδία Τοπτσιάν για την προσφορά τους στις δράσεις του Πανεπιστημίου για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023.

«Η εμπειρία μου ως εθελόντριας με έκανε να αντιληφθώ την αξία της αλληλεγγύης και τη σημασία της συμμετοχής στην κοινότητα» ανέφερε συγκινημένη η Μαριαμίνα Κοκκίνου, για να συνεχίσει λέγοντας ότι: «Θεωρώ ότι βγήκα κερδισμένη από αυτήν την εμπειρία και παροτρύνω όλες τις φοιτήτριες και τους φοιτητές του ΟΠΑ να στηρίξουν τις δράσεις του Πανεπιστημίου μας, καθώς η συνεργασία μας μπορεί να φέρει αληθινή αλλαγή και εξέλιξη». «Είναι τιμή μου να ανήκω στην κοινότητα του ΟΠΑ, που εκτιμά την αξία του εθελοντισμού» πρόσθεσε η Λυδία Τοπτσιάν. «Θα ήθελα να ευχαριστήσω το Πανεπιστήμιό μου για την αναγνώριση αυτή καθώς και για την υποστήριξη και την εμπιστοσύνη που μου έδειξε τα τελευταία δυο χρόνια» ανέφερε.

Ο εθελοντισμός και οι δράσεις

Όπως είναι γνωστό, οι 17 Στόχοι του ΟΗΕ για έναν καλύτερο, δικαιότερο και περισσότερο βιώσιμο κόσμο αποτελούν την πυξίδα του προγράμματος εθελοντισμού του ΟΠΑ.

Έτσι, οι εθελοντικές ομάδες του Ιδρύματος, αποτελούμενες από φοιτήτριες και φοιτητές από όλα τα Τμήματά του, προσφέρουν πολύτιμο έργο σε δράσεις όπως: τα Κοινωνικά Φροντιστήρια, η Εθελοντική Αιμοδοσία, η συνεργασία με το Φιλανθρωπικό Σωματείο Ατόμων με Αναπηρίες «Ερμής», η υποστήριξη της καινοτόμου επιχειρηματικότητας μέσω του Προγράμματος Εθελοντισμού της Μονάδας Μεταφοράς Τεχνολογίας και Καινοτομίας – Κέντρο ACEin του ΟΠΑ, η εθελοντική συμμετοχή στις Ημέρες Καριέρας ΟΠΑ, η συμμετοχή των Ομάδων Παραδοσιακών Χορών και Μουσικών Συνόλων σε καλλιτεχνικές και πολιτιστικές δράσεις του Πανεπιστημίου η ανάπτυξη καινοτόμων ψηφιακών εφαρμογών και μέσων.

Αναλυτικά:

Τα Κοινωνικά Φροντιστήρια, που διοργανώνονται από την Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών και τον Δήμο Αθηναίων με συμμετοχή κάθε χρόνο φοιτητριών και φοιτητών μας που προσφέρονται να βοηθήσουν παιδιά οικογενειών με χαμηλά εισοδήματα.

Η Εθελοντική Αιμοδοσία, όπου κάθε χρόνο πολλά μέλη της Κοινότητας του ΟΠΑ συμβάλλουν στην ενίσχυση της τράπεζας αίματος του Νοσοκομείου Παίδων Παναγιώτη και Αγλαΐας Κυριακού, χαρίζοντας το πολυτιμότερο δώρο ζωής για πολλούς συμπολίτες μας.

Τη συνεργασία με το Φιλανθρωπικό Σωματείο Ατόμων με Αναπηρίες «Ερμής», το Σωματείο Γονέων Κηδεμόνων και Φίλων Ατόμων με Αναπηρίες (www.somatioermis.gr), με το οποίο το Πανεπιστήμιο συνεργάζεται και οργανώνει κοινές δράσεις με στόχο την ευαισθητοποίηση τόσο της κοινότητας του ΟΠΑ όσο και του ευρύτερου κοινωνικού συνόλου σε θέματα Αναπηρίας. Μια από τις πιο επιτυχημένες κοινές εκδηλώσεις αυτής της συνεργασίας, ήταν η Φιλανθρωπική Συναυλία που διοργανώθηκε πέρυσι, τα έσοδα της οποίας διατέθηκαν για την αγορά σχολικού λεωφορείου για το Σωματείο.

Και η επιχειρηματική σκέψη

Δράσεις υποστήριξης της καινοτόμου επιχειρηματικότητας διοργανώθηκαν και μέσω του προγράμματος Εθελοντισμού της Μονάδας Μεταφοράς Τεχνολογίας και Καινοτομίας – Κέντρο ACEin για την προώθηση του επιχειρηματικού τρόπου σκέψης, αλλά και της καλλιέργειας επιχειρηματικής κουλτούρας.

Μεταξύ αυτών, ήταν η εθελοντική συμμετοχή στις Ημέρες Καριέρας 2023, αλλά και στις Ομάδες Παραδοσιακών Χορών και Μουσικών Συνόλων σε καλλιτεχνικές και πολιτιστικές δράσεις του Πανεπιστημίου.

Παράλληλα, το Ίδρυμα από το 2021σχεδιάζει και υλοποιεί καινοτόμα έργα όπως:

• Το Virtual Walkthrough, η εφαρμογή εικονικής περιήγησης, που σχεδιάστηκε με στόχο τη βελτίωση των παρεχόμενων υπηρεσιών και της προσβασιμότητας στο Πανεπιστήμιο, περιλαμβάνει ειδική σήμανση των χώρων του για ΑμEΑ
  • Την «Ξενάγηση στους χώρους του Πανεπιστημίου» στο πλαίσιο των εκδηλώσεων της Εβδομάδας Υποδοχών των πρωτοετών, δια ζώσης όσο και ψηφιακά και σε πραγματικό χρόνο, μέσω του virtual walkthrough
  • Την ανάπτυξη των Κοινωνικών Δικτύων και καναλιών επικοινωνίας του Πανεπιστημίου,  συμπεριλαμβανομένων podcasts και webcasts, με περιεχόμενο που δημιουργείται από τους ίδιους τους φοιτητές και τις φοιτήτριες.

Για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση των καινοτόμων αυτών δράσεων, δημιουργήθηκε η ομάδα «AUEB Gen Z», το όνομα της οποίας η σηματοδοτεί την προσπάθεια του ΟΠΑ να φέρει τη νέα γενιά στο επίκεντρο της επικοινωνίας του. Η AUEB Gen Z συνεργάζεται με το Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων του ΟΠΑ και δημιουργεί καθημερινά υλικό προβολής του.

Επιστροφή στο ΤΕΥΧΟΣ 50ο – ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΣ 2023