Κανδεράκη Έλενα

Τμήμα Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων

Στην Ελλάδα για πρώτη φορά με «οικοδεσπότη» το ΟΠΑ η συνάντηση του περίφημου δικτύου των top Business Schools

Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε από το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, κατόπιν πρωτοβουλίας του Τμήματος Στατιστικής, η ετήσια συνάντηση του πανίσχυρου δικτύου HERMES, που ενώνει σήμερα 26 πανεπιστήμια από 15 χώρες (Ευρώπη, Βόρεια Αμερική, Αυστραλία, Κίνα) στον τομέα των σπουδών Διοίκησης (Business).

Πανεπιστήμια και πανδημία

Από τη Ρωσία μέχρι τον Καναδά, η πανδημία έπληξε σοβαρά τα προγράμματα διεθνών ανταλλαγών φοιτητών και προσωπικού. Το περασμένο ακαδημαϊκό έτος, άλλωστε, χαρακτηρίστηκε από πρωτόγνωρη αβεβαιότητα σε όλη την υφήλιο. Δύο στελέχη μεγάλων πανεπιστημίων της Μόσχας και του Μόντρεαλ εξηγούν στην «ΟΠΑ News» ποιες δυσκολίες συνάντησαν, πώς τις υπερκέρασαν και ποιες νέες προκλήσεις αντιμετωπίζουν σήμερα.