Δράσεις πρόληψης και προαγωγής Ψυχικής υγείας των φοιτητών του ΟΠΑ

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών ανταποκρινόμενο στις επιπρόσθετες δυσκολίες της φοιτητικής ζωής, ενίσχυσε τη συμβουλευτική υπηρεσία ψυχικής υγείας του πανεπιστημίου που λειτουργεί από το 2001 στο κεντρικό κτήριο του ΟΠΑ, με μία ομάδα που περιλαμβάνει ψυχίατρο, ψυχολόγο και κοινωνικό λειτουργό, για την περίοδο ως το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2022-2023.

Με την ενίσχυση αυτή, η συμβουλευτική υπηρεσία ψυχικής υγείας  ανταποκρίηκε σε ευρύτερη κλίμακα 1) στην πρόληψη και προαγωγή της ψυχικής υγείας της πανεπιστημιακής κοινότητας του ΟΠΑ,  2) στη διαγνωστική εκτίμηση και θεραπευτική αντιμετώπιση, ψυχοθεραπευτική ή φαρμακολογική, 3) στη συμβουλευτική και μακροχρόνιου τύπου ψυχοθεραπεία και 4) στην κοινωνική υποστήριξη.

Παράλληλα συστάθηκαν ομάδες με συγκεκριμένους συμβουλευτικούς στόχους, όπως η δυσκολία ολοκλήρωσης  των σπουδών, οι διαταραχές πανικού, η αντιμετώπιση των ψυχικών δυσκολιών μέσω της τέχνης κ.α.

Επίσης δόθηκε η δυνατότητα  υποστήριξης μέσω email, για όσους δεν προτιμούν τις διαδικτυακές συνεδρίες.

Τέλος ιδέες, προτάσεις, άρθρα και απόψεις για την φοιτητική ζωή και τους νέους μπορούν να στέλνονται στη σύμβουλο ψυχικής υγείας του ΟΠΑ.

Επισημαίνουμε ότι όλες οι παρεχόμενες υπηρεσίες δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν το χαρακτήρα του επείγοντος. Για επείγουσες καταστάσεις επικοινωνήστε στο 10306, 24ωρη γραμμή ψυχοκοινωνικής υποστήριξης 24/7, ή στο 14944 για τα εφημερεύοντα νοσοκομεία και κέντρα ψυχικής υγείας.

Τελευταία ενημέρωση: 10-10-2023