Νέα Διευθύντρια ΠΜΣ στη ΔΑΔ

Η Καθηγήτρια Μαρία Βακόλα ορίστηκε νέα Διευθύντρια του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η Μαρία απέκτησε πτυχίο ψυχολογίας από το ΕΚΠΑ (1995) και ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές και διδακτορικές της σπουδές στο Πανεπιστήμιο του Manchester και Salford της Αγγλίας (2000). Έχει 30 δημοσιεύσεις σε έγκυρα διεθνή περιοδικά της διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού και της οργανωσιακής ψυχολογίας υψηλής απήχησης και έχει εκδώσει πέντε βιβλία. Η Μαρία παρουσιάζει τα αποτελέσματα των ερευνών της σε διεθνή και ευρωπαϊκά συνέδρια. Είναι Αssociate Εditor του περιοδικού Journal of Applied Behavioral Science και Εditor της σειράς HR Case Study Series. Η Μαρία ίδρυσε το δίκτυο ερευνητών IFPOC σε θέματα αλλαγών και έχει πολυετή εμπειρία στα Ευρωπαϊκά Προγράμματα. Παράλληλα εργάζεται ως σύμβουλος και εκπαιδεύτρια στελεχών για 20 συναπτά χρόνια σχεδιάζοντας και υλοποιώντας προγράμματα αλλαγών και διοίκησης ανθρώπινου δυναμικού, αποτελέσματα των οποίων έχει παρουσιάσει σε σεμινάρια στελεχών.  Για το διδακτικό και ερευνητικό της έργο έχει τιμηθεί με βραβεία και διακρίσεις. Είναι συν-ιδρύτρια  και  έχει τιμηθεί με βραβεία για τη δράση της μη κερδοσκοπικής εταιρείας job-pairs.gr.