Οι προκλήσεις του 21ου αιώνα έχουν καταστήσει τη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού (ΔΑΔ) βασική προϋπόθεση επιβίωσης και κρίσιμη παράμετρο διαρκούς ανταγωνιστικότητας και επιτυχίας για τις σύγχρονες επιχειρήσεις και οργανισμούς. Οι προοπτικές καριέρας στη ΔΑΔ τα τελευταία χρόνια βελτιώνονται συνεχώς σε όλες τις χώρες. Παρόλα αυτά, η πιστοποιημένη εκπαίδευση εξειδικευμένων στελεχών ΔΑΔ στην Ελλάδα υστερεί, σε αντίθεση με την Ευρώπη, όπου αναπτύσσεται συνεχώς.
Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού (Master of Science in HRM) ιδρύθηκε το 2003 από τα Τμήματα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας και Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και είναι το πρώτο Πρόγραμμα στο χώρο του, που προσφέρεται από Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Λειτουργεί σε δυο Τμήματα: Τμήμα Πλήρους Φοίτησης για νέους αποφοίτους που δεν εργάζονται και Τμήμα Μερικής Φοίτησης για εργαζομένους.
Σκοπός του Προγράμματος είναι η ανάπτυξη στελεχών ικανών να αντιμετωπίσουν με επιτυχία τις σύγχρονες προκλήσεις που συνδέονται με τους ανθρώπους στις επιχειρήσεις και τους οργανισμούς.
13-07-2024
Εργαστήριο Ανάπτυξης Δεξιοτήτων ΔΑΔ από το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Διοίκηση Ανθρώπινου Δυναμικού
23-04-2024
Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Kaizen Gaming πραγματοποίησαν οι φοιτητές του Προγράμματός μας.
15-04-2024
Eκπαιδευτική επίσκεψη στη Deloitte πραγματοποίησαν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Προγράμματος.
01-03-2024
Τo ΠΜΣ στη ΔΑΔ σας προσκαλεί να γιορτάσουμε μαζί την επέτειο συμπλήρωσης 20 ετών από την ίδρυση του!
![]() |
![]() |
![]() |
Αναγνώριση από το Society for Human Resource Management (SHRM) | 8ο στη Δ. Ευρώπη το ΜΠΣ στη ΔΑΔ (2022/2023) | Διάκριση από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Ποιότητας-EFQM (2015) |