Στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών αντιπροσωπεία του κινέζικου Jinan University

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών υποδέχθηκε στις 18 Σεπτεμβρίου πενταμελή αντιπροσωπεία του κινέζικου Jinan University. Πρόκειται για ένα πολύ καλό κινέζικο Πανεπιστήμιο, το οποίο εξέφρασε ενδιαφέρον συνεργασίας με το ΟΠΑ. Εκ μέρους του ΟΠΑ τους υποδέχθηκαν στην αίθουσα συγκλήτου ο Καθηγητής κ. Βασίλης Παπαδάκης, Αντιπρύτανης Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης του ΟΠΑ, ο Καθηγητής κ. Θωμάς Μούτος, Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών Επιστημών, καθώς και ο Καθηγητής κ. Γεώργιος Οικονομίδης, Πρόεδρος του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών. Κατά την πρώτη αυτή επίσκεψη του Jinan στο ΟΠΑ εξερευνήθηκαν τρόποι συνεργασίας ανάμεσα στα δυο ιδρύματα, με ιδιαίτερη έμφαση στην ανταλλαγή φοιτητών, τη δημιουργία θερινών σχολείων, και της ερευνητικής συνεργασίας. Οι δυο πλευρές συναντήθηκαν σε πολύ θερμό κλίμα, και δεσμεύτηκαν να επεκτείνουν την συνεργασία τους περαιτέρω στο προσεχές μέλλον.