Στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών αντιπροσωπεία του κινέζικου Πανεπιστημίου Tsinghua University

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών υποδέχθηκε στις 13 Ιουνίου εξαμελή αντιπροσωπεία του κινέζικου Tsinghua University. Το Tsinghua University είναι ένα εκ των κορυφαίων κινέζικων Πανεπιστημίων παγκοσμίως, κατατασσόμενο 16ο καλύτερο Πανεπιστήμιο στον κόσμο (Times Higher Education, 2023). Της αποστολής ηγήθηκε o Καθ. Zhang Chuanjie, Associate Dean of Tsinghua Shenzhen International Graduate School, συνοδευόμενος από την Καθ. Zhang Yi του Institute of Future Human Habitats, τον Δρ Βασίλη Τρίγκα, Postdoctoral Teaching Fellow στο Tsinghua University, και τρεις υψηλόβαθμους διοικητικούς υπαλλήλους. Εκ μέρους του ΟΠΑ τους υποδέχθηκαν στην αίθουσα συγκλήτου ο Καθηγητής κ. Βασίλης Παπαδάκης, Αντιπρύτανης Διεθνούς Συνεργασίας και Ανάπτυξης του ΟΠΑ, ο Καθηγητής κ. Θωμάς Μούτος, Κοσμήτορας της Σχολής Οικονομικών Επιστημών, καθώς και οι Καθηγητές κ. Ευάγγελος Βασιλάτος, Πρόεδρος του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης, και Γεώργιος Οικονομίδης, Πρόεδρος του Τμήματος Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών. Κατά την πρώτη αυτή επίσκεψη του Tsinghua στο ΟΠΑ εξερευνήθηκαν τρόποι συνεργασίας ανάμεσα στα δυο ιδρύματα, με ιδιαίτερη έμφαση στην δημιουργία θερινών executive σεμιναρίων, της εκπαίδευσης στελεχών και την υποδοχή κινέζων φοιτητών στο ΟΠΑ. Οι δυο πλευρές συναντήθηκαν σε πολύ θερμό κλίμα, και δεσμεύτηκαν να επεκτείνουν την συνεργασία τους περαιτέρω στο προσεχές μέλλον.