Ανακοίνωση Συλλόγου Διοικητικών Υπαλλήλων ΟΠΑ (17.1.2012)

id:

Αθήνα, 17 Ιανουαρίου 2012

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Ο Σύλλογος Διοικητικών Υπαλλήλων του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών καταδικάζει κάθε μορφή βίας μέσα και έξω από το Πανεπιστήμιο, γιατί υποβαθμίζει το Πανεπιστήμιο ως Εκπαιδευτικό Ίδρυμα και εγκυμονεί κινδύνους τόσο για την ασφάλεια των εργαζομένων όσο και των φοιτητών.

Όλοι γνωρίζουν ότι στην οδό Πατησίων, συχνά σημειώνονται συμπλοκές και ότι αυτές οφείλονται στην παράνομη διακίνηση προϊόντων που εκτυλίσσεται έξω από την κεντρική είσοδο του Πανεπιστημίου επειδή κάποιοι επιτήδειοι εκμεταλλεύονται τόσο το άσυλο του Πανεπιστημίου όσο και τους φτωχούς μετανάστες, για να προωθήσουν και να αναπτύξουν το παραεμπόριο.

Ο ρόλος του Διοικητικού Προσωπικού δεν είναι να λύσει το πρόβλημα της βίας, του παραεμπορίου και της εκμετάλλευσης των μεταναστών, αλλά επειδή είμαστε μάρτυρες μιας κατάστασης που διαιωνίζεται και εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια μας δεν μπορούμε παρά να συμβάλλουμε, συναινώντας στην προσπάθεια που γίνεται να παραμείνει κλειστή η κεντρική είσοδος του Πανεπιστημίου για να διασφαλιστεί η ασφάλεια εργαζομένων και φοιτητών.

Καλούμε τέλος και το Σύλλογο των Φοιτητών του ΟΠΑ "Σωτήρης Πέτρουλας" να συμβάλλει καταδικάζοντας τη βία μέσα και έξω από το Πανεπιστήμιο και να δραστηριοποιηθεί ώστε ο χώρος του Πανεπιστημίου να παραμείνει χώρος Πολιτισμού, Μάθησης, Διαλόγου, προβληματισμού και ελεύθερης διακίνησης ιδεών.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου Διοικητικών
Υπαλλήλων