O Καθηγητής ODED GALOR αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

O Καθηγητής

ODED GALOR

αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας

του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών διοργάνωσε την Πέμπτη 6 Ιουλίου 2023 στο Αμφιθέατρο «Λεωνίδας Ζέρβας» του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών, την Τελετή Αναγόρευσης σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης, της Σχολής Οικονομικών Επιστημών, του Καθηγητή του Brown University

ODED GALOR

Η εκδήλωση ξεκίνησε με προσφωνήσεις από τον Πρύτανη του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών Καθηγητή Δημήτριο Μπουραντώνη και τον Πρόεδρο του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης Καθηγητή Ευάγγελο Βασιλάτο. Ακολούθησε η παρουσίαση του έργου του τιμωμένου από τον Αναπληρωτή Καθηγητή του Τμήματος Οικονομικής Επιστήμης κ. Ευάγγελο Διοικητόπουλο.

Η Τελετή της Αναγόρευσης ολοκληρώθηκε με την ομιλία του τιμωμένου με θέμα:

«The Journey of Humanity: The Origins of Wealth and Inequality»

Ο Oded Galor είναι Kαθηγητής Οικονομικών Επιστημών και κατέχει την έδρα  Herbert H. Goldberger στο Πανεπιστήμιο Brown.

Είναι ο ιδρυτικός στοχαστής πίσω από την Ενοποιημένη Θεωρία Οικονομικής Μεγέθυνσης που επιδιώκει να αποκαλύψει τις θεμελιώδεις αιτίες της ανάπτυξης, της ευημερίας και της ανισότητας σε ολόκληρη την ανθρώπινη ιστορία. Μελετά τον ρόλο των βαθιά ριζωμένων παραγόντων στη μετάβαση από τη στασιμότητα στην ανάπτυξη και την εμφάνιση της τεράστιας ανισότητας σε ολόκληρο τον κόσμο.

Ο Καθηγητής Galor έχει ηγηθεί της ερευνητικής ομάδας για την κατανομή εισοδήματος και τη μακροοικονομία στο National Bureau of Economic Research (NBER- USA).

Η έρευνά του δημοσιεύεται στα πιο αναγνωρισμένα και κορυφαία διεθνή επιστημονικά περιοδικά της Οικονομικής Επιστήμης, όπως το American Economic Review, Econometrica και το Quarterly Journal of Economics και  συγκεντρώνει έναν εντυπωσιακό αριθμό αναφορών. Είναι επίσης αρχισυντάκτης του Journal of Economic Growth και μέλος της συντακτικής επιτροπής πολλών περιοδικών, συμπεριλαμβανομένων των Economics and Human Biology, Journal of Economic Inequality, Journal of Population Economics και Macroeconomic Dynamics.

Ο Καθηγητής Galor, αναφέρεται τακτικά στους διεθνείς ακαδημαϊκούς κύκλους ως υποψήφιος παραλήπτης του βραβείου Νόμπελ μελλοντικά.

Το βιβλίο του Καθηγητή Galor «The Journey of Humanity: The Origins of Wealth and Inequality» όπου συγκεντρώνονται οι πιο διάσημες διαλέξεις του σε όλο τον κόσμο, έχει δημοσιευτεί σε τριάντα μια γλώσσες παγκοσμίως.

Το φωτογραφικό υλικό της εκδήλωσης είναι διαθέσιμο στον σύνδεσμο: https://www.aueb.gr/el/content/fotografies-anagoreysis-oded-galor

Το video με την ομιλία του Τιμώμενου είναι διαθέσιμο στον σύνδεσμο: https://www.youtube.com/playlist?list=PLLdBJrqWUK9rCnS_k_KJ0DlDlJp8m63nQ

Τελευταία ενημέρωση: 10-11-2023