H κοινότητα του ΟΠΑ βοηθάει να γεμίσουν οι σχολικές τσάντες 5000 παιδιών

Με αφορμή την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς, το Πρόγραμμα Εθελοντισμού του Πανεπιστημίου μας “AUEB Volunteers” ανταποκρίνεται θετικά στην πρόσκληση που απευθύνει ο Δήμος Αθηναίων. Γι αυτό, καλούμε την κοινότητα του ΟΠΑ να βοηθήσει να γεμίσουν οι τσάντες των περίπου 5.000 παιδιών, οι οικογένειες των οποίων στηρίζονται από τις δημοτικές κοινωνικές δομές. Με αυτόν το τρόπο, μπορούμε όλοι μαζί να συνδράμουμε στην προσπάθεια, ώστε όλα τα παιδιά να λαμβάνουν ίσες ευκαιρίες για εκπαίδευση!

Η συλλογή σχολικών ειδών θα πραγματοποιηθεί Πέμπτη 11/10 και Παρασκευή 12/10 από τις 10:00 έως και τις 17:00 στην αίθουσα Δ4 (4ος όροφος πτέρυγας Δεριγνύ).

Όσοι επιθυμούν, μπορούν να προσφέρουν σχολικές τσάντες, κασετίνες, τετράδια, ντοσιέ, μαρκαδόρους, τέμπερες, ξυλομπογιές, μπλοκ ζωγραφικής, χάρακες, διαβήτες, μολύβια, στυλό, γόμες και ξύστρες, ώστε όλοι οι μαθητές να ξεκινούν με όσα τους χρειάζονται. Ότι συλλεχθεί θα προωθηθεί στο Κέντρο Υποδοχής και Αλληλεγγύης Δήμου Αθηναίων (Κ.Υ.Α.Δ.Α.).

Σας ευχαριστούμε πολύ,

Η Ομάδα Συντονισμού του AUEB Volunteers